pipeclub.gr Forum Index pipeclub.gr
Hellenic Pipe Smokers Forum

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Mr Brog... στα πάτρια

Post new topic   Reply to topic    pipeclub.gr Forum Index -> Φωτογραφίες από πίπες
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Χ.Τσατσαρώνης

PostPosted: Mon May 28, 2018 8:07 pm    Post subject: Mr Brog... στα πάτρια Reply with quote

Καλοί μου άνθρωποι καλησπέρα και είθε το Άγιο Πνεύμα που τιμάται τη μέρα τούτη που βαίνει προς το τέλος της , να εμφωλεύσει εντός και να ακουμβήσει επί των ξερών κεφαλών ημών και από εκεί να ενεργοποιείται και να δρα πριν κάτι πράξουμε ή πριν ανοίξουμε, απύλωτα, τα ρημάδια τα στόματά μας (ή τα πληκτρολόγια μας) και εκτοξεύσουμε πράματα ασυμάζευτα, διότι κατά τα γνωστά "η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα λιανίζει" (όχι απλώς τσακίζει).
Τούτων των ευχετηρίων, ένεκα και η ημέρα, και των σοφολογιωτάτων λεχθέντων, θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι η πίπα που - κάπως φλου - απεικονίζεται στη φωτογραφία αυτή, είναι μια πολωνέζικη πίπα αχλαδιάς "Mr Brog". Οι πίπες Mr Brog έχουν εσχάτως γίνει πολύ δημοφιλείς στην οικονομική κατηγορία, σε βαθμό που κάποιοι να τις χαρακτηρίζουν "τα καλαμπόκια της Ευρώπης". Η δημοφιλία τους είναι ευεξήγητη καθώς: - παρέχονται, όντως, σε εξαιρετικά προσιτές τιμές, - διατίθενται σε μεγάλη ποικιλία χρωμάτων, σχημάτων και μεγεθών και - τις βρίσκει κανείς πανεύκολα για αγορά από το διαδίκτυο καθώς συνεργάζονται με την... Amazon! Και πράγματι, έχω να καταθέσω, ότι μια φορά που ήμουν στην Amazo-σελίδα και κοιτούσα (ή είχα πριν κοιτάξει) και τις Mr Brog, άρχισαν να αναδύονται μηνήματα on line κάθε φορά που καποιος στον κόσμο αγόραζε μια πίπα, και τα μηνύματα εμφανίζονταν κάθε λίγα δευτερόλεπτα με αγορές κατά πλειοψηφία από τις Ηνωμένες Πολιτείες παρακαλώ!
Στις Mr Brog συχνά βρίσκει λύση (ή πέφτει στην παγίδα) ο αρχάριος καπνιστής, που αδημονεί να φτιάξει κι αυτός ο καημένος, ένα καλό rotation. Με την πάροδο του καιρού και καθώς αρχίζει να αποκτά κάποια πείρα, αρχίζει να αντιλαμβάνεται ότι ενδεχομένως θα έπρεπε να επιδείξει υπομονή και να μαζεύει τα χρήματα του παίρνοντας λιγότερες αλλά καλύτερες πίπες. Αν το είχε κάνει αυτό, πιθανόν να είχε τώρα στα χέρια του πίπες που θα ήθελε να κρατήσει για πάντα, αντί κάποιες που τώρα δε θα επέλεγε και που δεν τις αποσύρει για συναισθηματικούς ας πούμε λόγους και μόνο.
Εννοείται ότι πολλοί καπνιστές καλών πιπών από ρείκι τις αππορίπτουν μετά βδελυγμίας. Υπάρχουν όμως και άλλοι τέτοιοι, που εκτός από τις καλές του πίπες που είτε αγοράζουν καινούριες είτε κάποια σπάνια κομμάτια μεταχειρισμένες και τις επισκευάζουν, αρέσκονται να έχουν και μερικά τέτοια φθηνά κομμάτια - ψάξε βρες άκρη δηλαδή!, δε γίνεται φοβάμαι, είπαμε: το "άθλημα" είναι πολλά υποκειμενικό.
Προσωπικά βρίσκω ότι οι πίπες Mr Brog καπνίζουν πολύ καλά.
Έχουν όμως δύο μειονεκτήματα: 1ο) ότι είναι βουτηγμένες στα λούστρα. Αυτό φαίνεται άλλωστε και σε προωθητικό βίντεο της εταιρίας που περιλαμβάνει σκηνές από το εργαστήριο. Ελπίζω μόνο ότι τα χρώματα είναι καλής ποιότητος και όχι "απ' αυτά που βάφουμε τις ντουλάπες" που λέει και μια ψυχή. Κάτι μου λέει πως μπορεί όμως, οι ελπίδες μου να μην είναι βάσιμες. Ωστόσο έχω υπάρξει δια βίου καλοπροαίρετος σε βαθμό αφέλειας - μην το πω αλλιώς - και δε σκοπεύω να αλλάξω για το υπόλοιπο που μου είναι γραμμένο. 2ο) έχουν ευαισθησία στα τένον που μπορεί να σπάσουν μετά από σύντομη χρήση και ξεβιδώματα - βιδώματα. Στη συγκεκριμένη το επιστόμιο έχει αλλαχθεί από τον αείμνηστο κ. Αντώνη Σαλά που είχα την τιμή και τη χαρά έστω και για μικρό διάστημα να συναναστραφώ και να γνωρίσω.
Στο βάθος της φωτογραφίας, "η Στέγη της Πελοποννήσου", η "πυραμίδα" του Προφήτη Ηλία και κορυφή (υψόμ. 2.407 μ.) του όρους Ταΰγετος. Λίγο πιο πάνω από τη θέση της φωτογραφίας είναι το ορειβατικό καταφύγιο του Ε.Ο.Σ. Σπάρτης, στη Λακωνία, όπου και σταματά ο δασικός δρόμος και ξεκινά το μονοπάτι για τον Αη Λια.
Καλό βράδυ.

View user's profile Send private message Visit poster's website
Erinmore

PostPosted: Mon May 28, 2018 10:16 pm    Post subject: Reply with quote

Χρήστο υπέροχο κείμενο που μεταμορφώνει την Brog σε Dunhill Very Happy
Σ’ ευχαριστούμε!

Post new topic   Reply to topic    pipeclub.gr Forum Index -> Φωτογραφίες από πίπες All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum