pipeclub.gr Forum Index pipeclub.gr
Hellenic Pipe Smokers Forum
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Εύρημα περίεργον

 
Post new topic   Reply to topic    pipeclub.gr Forum Index -> Φωτογραφίες από πίπες
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Χ.Τσατσαρώνης



Joined: 26 Mar 2015
Posts: 1055
Location: Νεάπολις - Εξάρχεια, Αθήνα

PostPosted: Sun Dec 08, 2019 11:40 am    Post subject: Εύρημα περίεργον Reply with quote

Προ μηνών, το έτερον ήμισυ, προχώρησε σε εργασίες εκκαθάρισης αποθηκευτικού χώρου που της είχε επί έτη και έτη προσφερθεί, λόγω ιδιοχρησίας.
Το τί είχε εκεί σωρευθεί, δε λέγεται. Μεταξύ άλλων, ανευρέθη και ένα "περίεργο" αντικείμενο την προέλευση (αλλά και την ειδική χρήση) το οποίου δε μπόρεσε να ταυτοποιήσει. Έτσι, μου το παραχώρησε ως "πλέον αρμόδιο". Με το που το είδα, το μυαλό μου πήγε αυτομάτως σε καπνιστικά εργαλεία, όχι συμβατικού ταμπάκου αλλά άλλων ουσιών, έτι περαιτέρω παυσίλυπων και νηπενθών. Που τις χρησιμοποιεί κανείς δια να απαλλαγεί από τα άγχη τα αφόρητα, τα βάσανα τα τόσα, τα "πάθια και τους καημούς, που τελειωμό δεν έχουν", ή ακόμα (και ίσως αυτό είναι το χειρότερο) από ένα βίο άχαρο και άδειο από νόημα και από χαρά. Κι ύστερα από μερικές εισπνοές, μεταφέρεται σε έναν "άλλον κόσμο", καλύτερο, εν ταις νεφέλαις υψιπετών, ονειροφανταζόμενος, ευαρεστημένος, ικανοποιημένος, αυτάρκης, σίγουρος, αισιόδοξος και δυνατός...
Μετά βέβαια, προσγειώνεται εκ νέου στην σκληρή πραγματικότητα, και μάλιστα χειρότερα από πριν... Έτσι είναι αυτά τα πράγματα. Άσε που βάζει πάνω του έναν χαλκά ακόμη που τον καθιστά υποχείριο και σκλάβο, κρύβοντας μάλιστα και σοβαρούς έως θανάσιμους κινδύνους... Θα μου πείς: σάμπως και η "κανονική" ζωή, χαλκάδες δε μας φοράει καθημερινά;... Άστα, μπέρδεμα...
Τί έλεγα λοιπόν; Α, ναι! Αφού έκανα αυτές τις αυτόματες σκέψεις με το που είδα το αντικείμενο, μετά θυμήθηκα κάτι που είχα διαβάσει στην αχανή δεξαμενή γνώσεων, την "εγκυκλοπαίδεια" pipeclub.gr, σε μία δημοσίευση.
Εκεί λοιπόν συνέγγραφαν, αφ' ενός ο ρέκτης της μακραίωνης παράδοσης του καπνοσυριγγισμού, ιστοριοδίφης και συλλέκτης Marbella, και αφετέρου ο πάντα καλοδιάθετος, γελαστός και εύχαρις, πολυταξιδεμένος, πολυγνώστης και διεθνώς καταξιωμένος κατασκευαστής WoodturningGR, καταδεικνύοντας μου την πιθανότητα να είχα ανά χείρας μια ιαπωνική πίπα Κισέρου, προορισμένη να καπνίζει - σε μικροποσότητες - τον φίνο ιαπωνικό, λεπτοκομένο σε "τρίχες" καπνό Κιζάμι.
Δεν ξέρω τί από τα δύο ισχύει. Ούτε και ξέρω τί να την κάνω αυτήν την πίπα (εκτός από να βαστήξω το επιστόμιο και να το προσαρτώ σε μπωλ όταν θέλω να καπνίσω "μακρύκανα" φανταζόμενος ότι είμαι πασσάς ανατολίτης..., αλλά έχω αρκετά μακριά επιστόμια). Διότι αν είναι για την πρώτη χρήση, ούτε είχα ποτέ ούτε και σκοπεύω πια, στην ηλικία πού 'φτασα, να ξεκινήσω τέτοια χούγια. Αλλά ούτε και βρίσκει κανείς καπνό Κιζάμι έξω από την Ιαπωνία από ότι ξέρω, για να δοκιμάζαμε.
Συνεπώς και για να καταλήξουμε: την πίπα την χαρίζω (εκτός αν κάποιος έχει πρόσβαση σε τέτοιο γιαπωνέζικο καπνό και συναλλαχθούμε αλλιώς).
Όβερ.

Σημ. πληροφορίες στου συνδέσμους:

http://forum.pipeclub.gr/viewtopic.php?t=10344

http://www.kiseru-pipe.com/en/content/11-kizami-tobacco

http://www.kiseru-pipe.com/en/

_________________
Χρήστος Δ. Τσατσαρώνης
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Erinmore



Joined: 08 Apr 2008
Posts: 13404

PostPosted: Sun Dec 08, 2019 12:44 pm    Post subject: Reply with quote

Καλησπέρα αγαπητέ Χρήστο!

Η συγκεκριμένη πίπα μου θύμισε ένα δωράκι που μου είχε κάνει ο φίλτατος Χίκματ αραβικής προελεύσεως την λεγόμενη Μιidwakh Pipe.

Και ο καπνούλης που τοποθετείται μέσα δεν τον λες κι ελαφρύ/μεσαίο...
Κανόνι για το ξεκίνημα της ημέρας όπως μου έλεγε ο πάντα χαμογελαστός Χίκματ.

_________________
Βιώνω την αιωνιότητα του ασάλευτου παρόντος...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
antonis



Joined: 18 Jul 2011
Posts: 756

PostPosted: Sun Dec 08, 2019 2:02 pm    Post subject: Reply with quote

καλησπερα Smile

εμενα με ενδιαφερει αν την χαριζεις !!!
χαιρετισμους
αντωνιης
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    pipeclub.gr Forum Index -> Φωτογραφίες από πίπες All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group